O NAŠÍ ŠKOLE

Charakteristika školy

Naše mateřská škola je trojtřídní, heterogenní, umístěna v klidné části města na okraji sídliště u rybníčka, podle nějž jsme si nazvali pro děti i název - ,,U rybníčka“, třídy – Kačenky, Kapříci, Žabičky.
Většina rodičů a návštěv oceňuje v naší škole klidnou, pohodovou a rodinnou atmosféru. Dvoupodlažní budova postavena před padesáti lety původně sloužila jako městské jesle. V roce 1991 zde byla otevřena jedna třída mateřské školy, postupně byly zřízeny další třídy. V suterénu je umístěna zrekonstruovaná kuchyně, která zajišťuje stravování dětí a zaměstnanců pouze naší mateřské školy.
Součástí mateřské školy je velká školní zahrada, přístupná ze tříd terasami a bočním vchodem bránou. Je částečně zastíněna vzrostlými stromy a zatravněna. Základními prvky jsou pískoviště, „kamínkoviště“, dětské sportovní pryžové hřiště a kopec k pohybovým aktivitám.
Velkou výhodou mateřské školy je blízký park Zahájené a les Zábřeh, které často využíváme k výchovně-vzdělávací práci, pohybovým aktivitám a ekologické výchově. Z krásného okolí a prostředí mateřské školy jsme vycházeli při tvorbě ŠVP PV.

Každá třída je rozdělena do několika koutků s kuchyňkou, obchodem, knihovnou, hudebními nástroji a klavírem. Pro rozvoj pohybových aktivit je každá třída vybavena ribstoly, žíněnkou, gymnastickou lavičkou a sportovními pomůckami. Pomůcky i hračky jsou v každé třídě přizpůsobeny věku i počtu dětí, jsou vhodně uspořádány a každoročně doplňovány. Všechny třídy jsou vybaveny novými výškově a barevně odlišnými dětskými stoly a židlemi.
Součástí každé třídy je hygienické zařízení odpovídající platným normám. V prvním poschodí máme dvě stálé ložnice pro mladší děti, děti 5-6 leté odpočívají na matracích ve třídě „Kačenek“.

Nově jsme v mateřské škole vybavily místnost, která slouží pro individuální práci, především dětem, jímž poskytujeme logopedickou péči. K dispozici jsou didaktické a komunikační pomůcky, IT technika- notebook, 3BOX s interaktivní podlahou a displejem a tiskárnou. Na mateřskou školu navazuje prostorná zahrada, na niž je z přízemních tříd bezbariérový přístup na dětské pryžové hřiště. Zahrada je dostatečně prostorná, je zde účelový dřevěný domek, který slouží k uskladnění hraček na písek, mobilních hraček a pomůcek, zahradního náčiní. Ke hrám dětí je k dispozici dřevěný domeček, pískoviště, „kamínkoviště“, most se skluzavkou, pružinové houpačky, kolotoč, hrazdy, průlezka, dětský hrad se skluzavkou, lany a houpačkou, trampolína a dětský herní systém. K míčovým hrám děti využívají fotbalové branky, basketbalový koš, míče, tenisové rakety. V zimě děti bobují na malém svahu, v létě využíváme nafukovací bazén a sprchy. K rozvoji hrubé motoriky mají děti k dispozici různá odrážedla a šlapací auta.